Niezależnie od tego, w jakiej branży prowadzisz działalność, musisz się liczyć z ryzykiem wystąpienia wypadku oraz innych nieszczęśliwych zdarzeń. Szczególnie narażeni na utratę zdrowia są pracownicy obsługujący różnego rodzaju urządzenia: suwnice, podesty ruchome czy wózki widłowe. Kluczowego znaczenia w tym przypadku nabiera pierwsza pomoc przedmedyczna, od której udzielenia często zależy zdrowie i życie poszkodowanego. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej na ten temat.

Spis treści

Kto udziela pierwszej pomocy przedmedycznej?

Zgodnie z przepisami prawa każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Wyjątek stanowi jedynie realne zagrożenie życia i zdrowia ratującego lub osób trzecich. Za uchylenie się od tego nakazu grozi odpowiedzialność karna. Ponadto przedsiębiorca jest również zobowiązany do zapewnienia środków niezbędnych do przeprowadzenia akcji ratunkowej.

Zapisując się na praktyczne szkolenie zawodowe w Strefie Szkoleń 3S, poznasz najważniejsze zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Nasi doświadczeni instruktorzy dokładnie objaśniają wszelkie zagadnienia, dlatego osoby, które ukończą kurs obsługi wózków jezdniowych lub suwnic dokładnie wiedzą, jak się zachować w konkretnej sytuacji.

Na czym polega pomoc przedmedyczna?

Są to wszelkie działania mające na celu podtrzymanie czynności życiowych do momentu przybycia służb medycznych. Świadek wypadku powinien udzielić pierwszej pomocy przy użyciu dostępnych środków. Co o zasady nie może on oddalić się z miejsca zdarzenia, pozostawiając poszkodowanego bez żadnej opieki. Najczęściej pomoc ta obejmuje:

  • wezwanie pogotowia ratunkowego,
  • wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  • ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji.
szkolenia-z-pierwszej-pomocy

Wezwij pogotowie ratunkowe

Kluczową sprawą związaną z udzieleniem pomocy przedmedycznej jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego. Jeśli w pobliżu znajdują się inne osoby, możesz jednej z nich zlecić wykonanie tego zadania. Ważne jest, aby zrobić to niezwłocznie, ponieważ od tego, po jakim czasie przyjedzie karetka, może zależeć życie i zdrowie poszkodowanego.

Wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową

Jeśli osoba nie reaguje na dotyk, zadawane polecenia i ma słabe tętno, to prawdopodobnie straciła przytomność. W takiej sytuacji konieczne jest udrożnienie dróg oddechowych. W tym celu należy położyć poszkodowanego na plecach, a następnie chwytając za żuchwę i czoło odchylić głowę do tyłu. Po około 10 sekundach powinien on odzyskać przytomność. Jeśli tak się nie stanie, należy niezwłocznie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

Ma ona na celu podtrzymanie krążenia krwi i jej natlenienia poprzez uciskanie klatki piersiowej i wentylację ratowniczą. Najlepiej, żeby czynności te wykonywały dwie osoby, z których przynajmniej jedna jest odpowiednio przeszkolona. Oddechy ratownicze wykonuj tylko wtedy, gdy jesteś do tego odpowiednio przygotowany i posiadasz maseczkę do prowadzenia wentylacji.

Uwaga! Jeśli nie masz lub nie wiesz, jak prawidłowo używać maseczki do wentylacji, skup się wyłącznie na uciskaniu klatki piersiowej!

Aby prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową:

  • połóż poszkodowanego na plecach,
  • uklęknij obok niego,
  • spleć dłonie i ułóż je na 1/3 wysokości mostka,
  • uciskaj klatkę piersiową do głębokości około 6 cm, z częstotliwością 100 uderzeń na minutę.

Resuscytację należy wykonywać do czasu powrotu normalnego oddechu lub przybycia służb medycznych.

Ułóż poszkodowanego w bezpiecznej pozycji

Do momentu przyjazdu karetki poszkodowany powinien być odpowiednio zabezpieczony. W przypadku osób, które straciły przytomność, ale mają prawidłowy oddech, należy zastosować pozycję boczną ustaloną. Dzięki temu głowa zostaje przechylona na bok i jest zapewniona drożność dróg oddechowych. W celu zapewnienia komfortu termicznego chorego można również przykryć go kocem lub kurtką, co zmniejszy ryzyko wychłodzenia organizmu. 

Strefa Szkoleń 3S – praktyczne szkolenia zawodowe na Śląsku

Od udzielenia pomoc przedmedycznej zależy zdrowie i życie pracowników, pamiętaj więc, aby nie zaniedbywać tego obowiązku. W Strefie Szkoleń 3S oferujemy praktyczne szkolenia zawodowe na Śląsku. W komfortowych warunkach zdobędziesz nie tylko uprawnienia na podesty ruchome czy wózki jezdniowe, ale również uzyskasz niezbędną wiedzę z zakresu BHP. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły oferty!

The form you have selected does not exist.